Forma sportowa – talent, ciężka praca a może szczęście?

Popełniając wcześniejszy wpis o sporcie poruszyłem w nim temat świadomości i ogromnej pracy, którą muszą wykonać sportowcy, by osiągnąć upragniony sukces. W najbliższym czasie zamierzam zaprosić Was na salę treningową i uświadomić Wam z jakimi problemami zmaga się piłkarz w osiąganiu formy sportowej.

Wyciśnij siebie jak cytrynę.

Kariera piłkarza nożnego jest krótka. Okres 10-15 lat to średnia lat gry w drużynach seniorskich.

Aby zmieścić się w tym przedziale i grać do samego końca na najwyższym poziomie trzeba wziąć pod uwagę kilka-kilkanaście czynników (które szczegółowo opiszę w kolejnych wpisach). A dyscyplina i poświęcenie tworzą fundament, bez którego nie ma szans na najmniejszy sukces.  

Większość obserwatorów sprowadza piłkę nożną do przyjemnej rozrywki, którą mogą obserwować, w dzisiejszych czasach, głównie na szklanym ekranie. Nikt nie zastanawia się co powoduje słabszą formę, brak bramek czy gorsze decyzje na murawie – czasami te wręcz absurdalne. Przecież to wszystko jest tylko dobrą zabawą, a winny znajdzie się… zawsze. I zawsze będzie źle, bo piłkarz to tylko kopacz zarabiający krocie. Nigdy nie przestaną zadziwiać mnie te stereotypy, ale jak to mówią – kij ma dwa końce. I tak o to bez pewnych cech charakteru tj.: konsekwencji, determinacji, punktualności, cierpliwości sportowiec nie ma realnych szans na długotrwały sukces.  

Gdybym miał wymienić świętą trójcę, która tworzy trójkąt sukcesu byłby to: talent, ciężka praca i szczęście. W każdej dziedzinie ziarno powodzenia lub niepowodzenia kiełkuje w głowie i co z niego wyrośnie zależy od nas samych. Pewne braki można zniwelować treningiem. Bez znaczenia czy jesteśmy produktem szkółki piłkarskiej czy wyłącznie bywalcem boisk podwórkowych. Każdy ma szansę spełnić swoje marzenia. 

Ogranicza nas tylko lenistwo.

Każdy profesjonalny sportowiec miewa w swojej karierze lepsze i gorsze momenty, sęk w tym aby odpowiednio szybko i skutecznie reagować na dany problem. Warto zastanowić się czy robię na pewno wszystko żeby być w optymalnej formie i czy mogę zrobić coś więcej? Kluczowa w tym wypadku jest reakcja na daną przeciwność. Wskutek czego przepracowana słabość zanika i możemy wrócić do odpowiedniej formy sportowej. 

Kiedy zaczynałem przygodę z piłką nożną mój rozwój był blokowany przez stan wiedzy dotyczący osiągania formy sportowej. Ograniczał mnie brak dostępu do ciekawych artykułów i odpowiednich narzędzi treningowych. Ta przeszkoda doprowadzała mnie do błędnych wniosków a co za tym idzie – złego treningu. Dzisiaj Internet pęka w szwach od natłoku informacji. Pojawiło się wiele publikacji, artykułów, bogatej literatury. Z drugiej strony żyjemy w czasach gdzie ilość informacji jest zbyt szeroka i dochodzi do dezinformacji. Przy czym istotna jest odpowiednia selekcja. Zwracajcie uwagę na materiały oparte na rzetelnej wiedzy autora, odpowiednie i zaufane źródła (przytoczę Wam niebawem moich zaufanych twórców). 

Wystarczy chcieć. A w tym zawodzie, w pracy, jesteśmy cały czas. I to dzięki samorozwojowi i samodyscyplinie jesteśmy w stanie być lepszym każdego dnia.           

Szczegóły decydują.

Gdy dwa zespoły lub dwóch stających naprzeciwko siebie zawodników prezentuje podobne umiejętności o wyniku lub wygranym pojedynku decydują szczegóły. Takie detale jak nieodpowiedni posiłek dzień przed meczem, słabe nawodnienie, wątpliwości co do swoich umiejętności spowodowane ostatnią krytyką czy odpuszczenie treningu siłowego mają istotny wpływ czy wygrasz pojedynek biegowy, czy zdążysz zablokować strzał lub przedryblujesz przeciwnika i zdobędziesz bramkę. Nie tylko treningiem piłkarskim człowiek żyje. Owszem jest to podstawowy aspekt przy budowaniu odpowiedniej formy jednak w dzisiejszych czasach już nie jedyny.

Każdy ma swoje predyspozycje oraz ograniczenia. Jeśli nawet nie jesteś typem szybkościowca to możliwość poprawy swoich osiągnięć w zakresie szybkości dzięki odpowiedniemu treningowi w granicach 10-15% to szczegół który może zadecydować, czy wygrasz pojedynek lub zdążysz wybić piłkę lecącą do pustej bramki. Nie ważne na jakim etapie jesteś i ile masz lat. W każdym momencie swojej kariery, przy odpowiednim zarządzaniu swoim ciałem, jesteś w stanie podnieść swoje umiejętności i osiągnąć lepszą formę sportową. 

Piątka wspaniałych.

Główne aspekty, które według mnie obecnie mają największy wpływ na to czy będziemy się rozwijać to tematy z zakresu: żywienia, odnowy biologicznej i snu, treningu mentalnego, treningu siłowego i prewencji urazów oraz treningu specjalnego (trening piłki nożnej/trening wytrzymałościowy/trening techniki biegu/sprawności ogólnej itp.).

Każdy z tych pięciu głównych tematów jest według mnie tak samo ważny. I wszystkie te aspekty składają się w jeden najważniejszy element – Twoją formę sportową. Im więcej zawodników w odpowiedniej formie sportowej w zespole tym lepsza staje się cała drużyna.

Join the discussion

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *