Pisemne Katharsis – Holistic.news

Dawno, dawno temu…

Zainteresowanie sportem i piłką nożną spowodowało, że prasa sportowa nie była nigdy mi obca. Z racji, że przełom XX i XXI nie proponował ciekawych internetowych artykułów sportowych poszukiwania felietonów, opinii oraz wywiadów sportowych odbywały się w pobliskich kioskach.

Moje przygody z prasą ewoluowały z wiekiem – zaczynając od gazet typu Bravo Sport, poprzez tygodnik Piłkę Nożną, a na Przeglądzie Sportowym skończywszy. Z biegiem czasu wszystkie pozycje, z mojej biblioteki, wyparł Internet. Mijały lata, a moje zainteresowania rozszerzały się. Kiedy ciekawość rosła, ja szukałem tematów, które ze sportem nie miały zbyt wiele wspólnego.

Biały kruk polskiej prasy.

Największy przełom a zarazem powrót do czasopism i formy dziennikarskiej drukowanej zbiegł się z odkryciem giełdy staroci i książek przy Hali Targowej w Krakowie. Plany zakupu antycznych przedmiotów przekształciły się w co tygodniowe polowanie na interesujące magazyny.

Jednym z ciekawszych odkryć, którym chciałbym się z Wami podzielić jest pismo Holistic.news. Polski magazyn stworzono w roku 2019, po to by niespełna rok później zakończyć jego istnienie. Projekt obejmował cztery wydania czasopisma, którego każdy pojedynczy artykuł jest wart zainwestowanych pieniędzy. I dotyka mnie sytuacja, w której wartości przegrywają z masą i kiczem.

Holistic.news zastanawia się nad przyszłością. W artykułach dziennikarze poruszają tematy z zakresu polityki, edukacji, ekologii czy sposobu życia ludzi. Pozwalają nam spojrzeć na obecną sytuację świata z innej perspektywy zapraszając jednocześnie do refleksji.

W jednym z wydań został poruszony problem edukacji, który według autorów w obecnej formie jest nie tylko archaiczny ale również bezsensowny. Współczesna szkoła podcina skrzydła a także niszczy kreatywność uczniów. Dlaczego istnieje KTOŚ kto zakłada z góry, że matematyka jest ważniejsza od sztuki czy nauki tańca? Dziennikarze w swoich rozważaniach szukają lepszej drogi edukacji i rozwoju dla przyszłych pokoleń.

Podczas lektury Holistic.news możemy razem z autorami zastanowić się nad kryzysem demokracji. A od dawna wiadomo, co potwierdzają słowa Churchilla, że demokracja to najgorszy system, ale nie wymyślono nic lepszego. Dostajemy spojrzenie na politykę z różnych części świata. Dowiadujemy się jaki (zaskakujący!) wpływ mają decyzje elit rządzących na losy pojedynczych jednostek. Wolny rynek spowodował, że kapitaliści stali się na tyle silnym organem, że przejmują władzę nad państwem. Korporacje zaczynają dyktować warunki, ustalać prawa a politycy nie słuchają głosu ludu i rządzą krajem po swojemu. Rewolucja lub też ewolucja ustrojowa jest więc nieunikniona.

Magazyn czy może książka?

Zagłębiając się w Holisic.news dostrzegam powiązanie z serią książek jednego z moich ulubionych autorów. Pokuszę się o stwierdzenie, że każdy z artykułów to taki Harari w formie dziennikarskiej. Poruszane problemy dotyczą wszystkich krańców świata, dlatego nawet my, niezwiązani z nauką, polityką czy medycyną znajdziemy w magazynie swoją gałąź zainteresowań.

Z całego serca polecam Wam lekturę Holisic.news, gdyż popełniono cztery, godne uwagi magazyny i masę cennych artykułów. Nie wiem jak długo ale ostatnie egzemplarze można upolować na ich oficjalnej stronie (bądź na Targu Staroci).

Join the discussion

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *