Jak wybrałem imię dla dziecka?

Imię dziecka – rzecz gustu, a nad gustem się nie dyskutuje. Tolerancja i brak uprzedzeń w tej kwestii są bardzo ważne, zwłaszcza w czasach, w których kultury są bardzo różnorodne. Myślałem że wybór imienia to jedna z prostszych czynności związanych z przyjściem na świat dziecka, niestety okazało się to trochę trudniejsze niż mi się wydawało.

Moje doświadczenie i uprzedzenia.

Od niepamiętnych czasów spotykam się z przeinaczaniem własnego imienia a czasami i nazwiska – a jest ono jednym z najpopularniejszych w Polsce. Bywam Mikołajem a nie raz po prostu Mikim. I tak jak zmianę imienia traktuję bardziej w formie pseudonimu, przy nazwisku odczuwam pewną irytację. Z czasem wkradło się małe przyzwyczajenie i podczas rozgrywek z zespołem, w którym występuje zawodnik z podobnym nazwiskiem do mojego, przestałem być zaskoczony gdy nagle na odprawie meczowej – raz gram ze swoją drużyną, a za chwilę znajduję się w składzie drużyny przeciwnej.  

Chyba nie ma na świecie osoby, która nie ma uprzedzenia do któregoś z imion. Z perspektywy czasu zauważam, że osoby, które znamy nadają imionom swoje cechy. Tym samym Kaziu zawsze będzie Kaziem, kumplem ze szkoły podstawowej, którego nie lubiłem. Sprawa wygląda podobnie w kwestii sympatii do różnych osób. Czy dałbym synowi imię najlepszego kumpla, które wywołuje najlepsze wspomnienia? Osobiście nie…    

Moda na imiona.

Przyglądając się genezie nadawania imion, w ostatnich latach, możemy stwierdzić, że przychodziły one falami, zataczając swój krąg. Obecnie wiele staropolskich imion powróciło do łask. Pojawiają się nowe i wkracza tzw.: wolna amerykanka. Od czasów moich dziadków, gdzie byli Kazimierzowie, Frankowie, Stanisławowie, Henrykowie itp.; przez pokolenie rodziców, z Krzyśkami, Jurkami, Tomaszami, aż do moich czasów, z Damianami, Sebastianami, czy Mateuszami lub Michałami. W tym momencie oprócz powrotu do korzeni, gdzie częściej na razie słychać zdrobnienia w stylu Stasio, Franio i Henio, oraz klasyków Szymona, Janka, Marcina do głosu dochodzą imiona pochodzenia obcego i niespolszczonego – Brian, Leo, Kevin.

Imię i nazwisko to marka.

Jeśli imię będzie odpowiednio dobrane jest w stanie pomóc w życiu. Jedną z inspiracji, która wpisywała się w nurt naszych poglądów, przy wyborze imienia dla naszego syna, był Krzesimir Dębski oraz jego syn Radzimir. Czyż nie są to piękne imiona? Ba! Piękne imiona i tradycja rodzinna! Czytając jeden z wywiadów z Panem Radzimirem dowiedziałem się, że całą młodzieńczość nazywano go Jimkiem do tego stopnia, że z biegiem czasu Jimek stał się wizytówką sceniczną. Sytuacja podobnie wygląda w przypadku Abelarda Gizy – który w takim brzmieniu zapadł w pamięć szerszej publiczności. Połączenie idealne, którego nie da się zapomnieć. 

Drugą istotną sprawą jest odpowiednie połączenie samego imienia z nazwiskiem. Często śmieję się że rodzice, na całe szczęście, nie skrzywdzili mnie i nie podarowali mi imienia Mikołaj. Mikołaj Mikołajczyk, to już taki naleśnik z nutellą, polany miodem. Niby miło ale jednak za słodko. 

Jedni są zadowoleni ze swoich imion i nazwisk, inni przeklinają swoich rodziców przez całe życie. Jedni kochają klasykę, inni cenią oryginalność, do tego stopnia, by swoją sceniczną tożsamość tworzyć na bazie swoich upodobań – przykład Borys Szyc czy Olivier Janiak. Jedno jest pewne – to nie imię i nazwisko powoduje jakim jesteś człowiekiem. 

Nasz wybór.

Wybierając imię dla naszego syna mieliśmy jedno wyjątkowe, które pojawiło się na naszej liście przed samą ciążą. Nie jest łatwo przeciwstawić się światu i poglądom naszych bliskich, które w znacznym stopniu odbiegają od naszych. Pewność i świadomość tego co się robi – to moja recepta. I przede wszystkim myśl, że imię może być najpiękniejsze na świecie, lecz bez dobrego wychowania ta piękność i wartość będą niezauważalne. Imię, które wybraliśmy ma korzenie staropolskie, a dokładnie czasy średniowiecznego Śląska.

Jestem dumnym ojcem i z dumą przedstawiam Wam mojego syna. Ten młody człowiek na zdjęciu to Mojko, Mojko Mikołajczyk. 

Join the discussion

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *